Zapamiętaj Zaloguj
Co dalej ze szpitalem w Siedlcach?
Co dalej ze szpitalem w Siedlcach?
Marcin Kapski Autor: Marcin Kapski
Opublikowano: 2011.08.15
  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego podjętą w 2010 r. w sprawie likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach.

Zakwestionowane mogą również zostać uchwały przekształceniowe dotyczące pozostałych lecznic podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego.

WSS w Siedlcach to jeden z pięciu skomercjalizowanych szpitali należących do samorządu województwa. Pozostałe lecznice to: Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. prof. M. Weissa STOCER w Konstancinie Jeziornie, Wojewódzki Szpital Bródnowski i Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

W przeciwieństwie do innych przekształconych placówek Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach (obecnie Mazowiecki Szpital Wojewódzki) był w dobrej kondycji finansowej, nie chodziło zatem o odcięcie balastu zadłużenia. Celem komercjalizacji był rozwój poprzez poszerzenie oferty leczniczej.

- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że wszyscy podchodzą do tych zmian z dużą życzliwością i otwartością. A co najważniejsze, widzą w nich szansę na poprawę nie tylko sytuacji szpitala, ale także swojej własnej - mówił marszałek Adam Struzik, kiedy w połowie kwietnia odwiedził lecznicę, by podsumować pierwszy okres jej działalności.

Adam Struzik podkreślał również, że lekarze nie muszą już szukać możliwości dodatkowego zarobkowania poza szpitalem, ponieważ znajdą ją na miejscu w postaci nowej oferty dla pacjentów komercyjnych. Z tego samego powodu wzrasta też bezpieczeństwo zatrudnienia (przypomnijmy: zarząd szpitala szacuje, iż zakres komercyjny wyniesie maksymalnie 15 proc. całej działalności).

Dla załogi istotna miała być również obietnica podziału zysku - wejście części wypracowanych środków w skład funduszu wynagrodzeń.

Tymczasem związkowcy z zakładowych organizacji "S", działających w szpitalu wysunęli wiele zarzutów dotyczących struktury lecznicy, liczby zatrudnionych, rodzajów świadczeń i zakresu kontraktów z NFZ.

Sąd podzielił część wątpliwości stwierdzając, że należy konkretnie określić zakres świadczeń, jaki powstająca spółka przejmie z likwidowanego SPZOZ. Należy też sprecyzować kryteria określające wartość przejmowanego mienia.

- Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach działa jako spółka prawa handlowego. Przejął cesją pełny zakres usług medycznych i kontrakt z NFZ. Funkcjonuje w oparciu o majątek likwidowanego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach - poinformowała Katarzyna Kłoś, rzecznik prasowy szpitala.

Ponadto, zdaniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, organizacje związkowe w ogóle nie powinny skarżyć uchwały przekształceniowej, ponieważ nie wykazały ani swojego interesu prawnego, ani nie określiły, na czym miałoby polegać jego naruszenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt VII SA/Wa 621/11) nie podzielił tego stanowiska. Uznał, że o prawie związkowców do zaskarżania aktów decydujących o przekształceniach placówek leczniczych przesądza ustawa o związkach zawodowych. Dzięki temu istnieje możliwość społecznej i sądowej kontroli procesu przekształceń i ich skutków.

Sąd zaznaczył także, że ustawa o związkach zawodowych funkcjonuje niezależnie od tego, czy obowiązuje ustawa o ZOZ (uchwała sejmiku została podjęta 22 marca 2010 r., gdy obowiązywała ustawa o zakładach opieki zdrowotnej) czy obecna - o działalności leczniczej.

Podobnymi przesłankami kierowały się sądy administracyjne w sprawie Szpitala Powiatowego im. R. Weigla w Blachowni, który uchwałą rady powiatu w Częstochowie został zlikwidowany i wydzierżawiony prywatnemu podmiotowi.

Przeciwko przekształceniu protestowała częstochowska Solidarność, obawiając się o los pracowników. W kolejnych instancjach uznawano prawo związkowców do zaskarżenia decyzji samorządu. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny w październiku ub. r. unieważnił uchwałę rady powiatu.

- Oczekujemy od starosty określenia daty, kiedy szpital stanie się ponownie jednostką publiczną. Stanowisko NSA jest jasne: w taki sposób nie można było go przekształcić - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl po ogłoszeniu wyroku przewodniczący zarządu regionu częstochowskiego "S" Mirosław Kowalik.

Tymczasem Starostwo Powiatowe w Częstochowie zamierza podważyć prawomocny wyrok polskiego sądu na podstawie niezgodności z prawem unijnym, poprzez odwołanie się do europejskiego wymiaru sprawiedliwości.

Jaką drogą pójdzie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego?

- Obecnie czekamy na uzasadnienie wyroku. Dopiero po zapoznaniu się z nim będzie możliwe ustosunkowanie się do tej sprawy - poinformowała Anna Groszyk-Książak z biura rzecznika prasowego UMWM.

źr. portalsamorzadowy.pl


Zobacz także:

Skarga kasacyjna do NSA w sprawie unieważnienia likwidacji szpitala.
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2011.09.10
2011.09.10

Sejmik Województwa Mazowieckiego odwołał się od decyzji sądu WSA, stwierdzającego nieważność uchwały Nr 32/10 dnia 22 marca 2010 r. w...

Prezes odstrzelony w bitwie o szpital
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2012.01.31
2012.01.31

Można paradoksalnie twierdzić, że ropiejącym wrzodem na grójeckiej służbie zdrowia jest utworzone przed niespełna dwoma laty Powiatowe Centrum Medyczne. „Wojna...

Warszawa: szpital wojewódzki na plusie po przekształceniach
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2011.09.14
2011.09.14

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie (dawniej Bródnowski), który od 1 stycznia działa w formie spółki prawa handlowego wypracował ponad 390...

Nowy oddział urologiczny w przasnyskim szpitalu
Autor: ePrzasnysz.pl
ePrzasnysz.pl
Data artykułu: 2009.03.13
2009.03.13

(9 marca 2009)W Szpitalu im. dr Wojciecha Oczko w Przasnyszu dokonano otwarcia nowego oddziału - urologicznego. W uroczystości otwarcia wzięli...


Polecamy

Bagażniki Autoboxy Łańcuchy Biuro Rachunkowe Kielce Nauka francuskiego Auto do Ślubu Gry Gwarancja Kia
© doSzpitala.pl 2007 - 2011
O Portalu Polityka Prywatności Wstepniak Nasza Misja Wskazówki Regulaminy Kontakt z Nami
Polecamy: Transformator ciepła