Zapamiętaj Zaloguj
NIK oceni przekształcenie szpitala w spółkę
NIK oceni przekształcenie szpitala w spółkę
Marcin Kapski Autor: Marcin Kapski
Opublikowano: 2011.11.26
  Krakowska Delegatura NIK od czerwca do października br. prowadziła kontrolę dotycząca prawidłowości przekształcania ZOZ w Olkuszu w NZOZ Nowy Szpital, a także sprawowania przez powiat nadzoru nad tą jednostką. Obszerna dokumentacja liczy 120 stron.

Starostwo Powiatowe zamieściło na swojej stronie internetowej protokół z kontroli wraz z uwagami i dodatkowymi wyjaśnieniami władz powiatu. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal rynekzdrowia.pl, Delegatura NIK w Krakowie wysłała do Starostwa w Olkuszu również wystąpienie pokontrolne z syntetyczną ocenę przekształcenia ZOZ. Otrzymają je wkrótce kontrolowane podmioty.

Dziennik Polski przypomina, że już we wrześniu 2009 r. przedstawiciele związków zawodowych działających w olkuskim ZOZ skierowali pismo do NIK z prośbą o kontrolę. Poddawali w wątpliwość fakt, czy zarząd powiatu właściwie pełnił funkcję nadzorczą nad ZOZ, a także oczekiwali kontroli w zakresie przekształceń ZOZ w spółkę prawa handlowego. Jednak wtedy NIK nie podjął działania. Dopiero interwencja powiatowego radnego Jana Orkisza u posłanki Bożeny Kotkowskiej (SLD) z Bielska Białej zainicjowała kontrolę doraźną w zakresie prawidłowości procesu przekształcania olkuskiego ZOZ.

Tymczasem dyrektor szpitala, Krzysztof Bestwina, na stronie internetowej lecznicy zauważa, że odkąd szpital powiatowy przekształcił się w Nowy Szpital i przeszedł pod nowy zarząd, stał się kością niezgody lokalnych polityków. Dyrektor apeluje do nich, by zamiast narzekać i szukać dziury w całym, zaproponowali konstruktywne rozwiązania.

Dyrektor wylicza też osiągnięcia przekształconej w spółkę 22 miesiące temu placówki i chwali się wyższym o ponad 5 mln zł kontraktem na przyszły rok.

- NFZ, w przeciwieństwie do niektórych przedstawicieli powiatu, najwyraźniej docenił pracę Nowego Szpitala - twierdzi Krzysztof Bestwina.

Dodaje, że powszechną praktyką wśród szpitali jest wstrzymywanie pod koniec roku przyjęć pacjentów na leczenia planowe i zapewnia, że ”w Olkuszu tego nie ma i nie będzie”.

Na obiektywną ocenę NIK trzeba poczekać. Jolanta Stawska, dyrektor Delegatury NIK w Krakowie zapowiedziała, że w piątek (25 listopada) przedstawi portalowi rynekzdrowia.pl ogólną ocenę procesu przekształceń.

źr. rynekzdrowia.pl


Zobacz także:

NIK ocenia negatywnie przekształcenie Olkuskiego Szpitala.
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2012.02.06
2012.02.06

Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działania podejmowane przez Zarząd Powiatu Olkuskiego związane z procesem przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Olkuszu...

Od listopada mniejsza obsada w karetkach
Autor: sidel91
sidel91
Data artykułu: 2011.10.31
2011.10.31

Władze olkuskiego "Nowego Szpitala" chcą od 1 listopada zmniejszyć obsadę karetek pogotowia typu "P" z zespołów trzy- do dwuosobowych. Zespół...

Rodzice 11-latka wygrali batalię w sądzie
Autor: boe
boe
Data artykułu: 2011.03.02
2011.03.02

900 tys. zł zadośćuczynienia, 9,5 tys. zł odszkodowania i rentę w wysokości 4,8 tys. zł przyznał dziś Sąd Apelacyjny w...

Lekarze i farmaceutki okradali NFZ w Olkuszu
Autor: boe
boe
Data artykułu: 2009.08.12
2009.08.12

Wyłudzanie pieniędzy z kasy Narodowego Funduszu Zdrowia to popularny biznes w Olkuszu. W sumie o wystawianie i realizowanie fałszywych recept...

Olkuski ZOZ będzie prywatny ?
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2009.05.16
2009.05.16

Wczorajszą sesję Rady Powiatu w Srebrnym Grodzie zdominował jeden temat - był nim projekt uchwały w sprawie określenia kierunków przekształcenia...


Polecamy

Bagażniki Autoboxy Łańcuchy Biuro Rachunkowe Kielce Nauka francuskiego Gry weselne Gwarancja Kia
© doSzpitala.pl 2007 - 2011
O Portalu Polityka Prywatności Wstepniak Nasza Misja Wskazówki Regulaminy Kontakt z Nami
Polecamy: Transformator ciepła