Zapamiętaj Zaloguj
Szpital pozwał NFZ do sądu
Szpital pozwał NFZ do sądu
Marcin Kapski Autor: Marcin Kapski
Opublikowano: 2011.09.14
  - Narodowy Fundusz Zdrowia powinien zapłacić głogowskiemu szpitalowi około 7 mln zł za leczenie nie ujęte w kontrakcie - mówi dyr. Tadeusz Tofel. Ale nie płaci. Dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej zdecydowała się na drogę sądową.

- Z tej kwoty 7 mln zł, 4,2 mln zł, to koszt usług szpitala i przychodni specjalistycznej za ubiegły rok. Reszta to tzw. nadwykonania za rok bieżący. - Te przekroczenia naszych usług dla pacjentów z powiatu głogowskiego, to efekt niedoszacowanych kontraktów - zapewnia T. Tofel. - To nie jest sytuacja nowa, to powtarza się niemal każdego roku. Dla nas zawsze brakuje pieniędzy.

Na potwierdzenie podaje przykład wysokości kontraktów dla Głogowa i Lubina. Na ubiegły rok NFZ przekazał na szpital i opiekę specjalistyczną w naszym powiecie 31 mln zł, powiat lubiński otrzymał 85 mln zł.

Wezwania do zapłaty wysyłane do NFZ przez głogowski ZOZ pozostają bez echa. - Zdecydowaliśmy się w związku z tym na oddanie sprawy do sądu - - mówi dyrektor. - Na razie nie wyznaczono terminu rozprawy. My kompletujemy dokumentację. Jest tego sporo, bo dotyczy wszystkich pacjentów, którym udzieliliśmy pozalimitowej pomocy. Pewnie będziemy musieli zawieźć je specjalnym busem do sądu.
Tadeusz Tofel wie, że wielu mieszkańców powiatu głogowskiego lepiej ocenia pomoc medyczna w szpitalach w Nowej Soli czy Zielonej Górze. - Trudno się dziwić, że tam jest lepiej, tam NFZ płaci za nadwykonania na czas - mówi.

Jak zapewniała księgowa ZOZ Barbara Rudolf, brak wpływów za ubiegły i obecny rok spowodował zaległości szpitala wobec dostawców, innych usługodawców i wykonawców na poziomie 1,2 mln zł. - Nie płacimy bieżących zobowiązań - mówi Tofel. - Tak jest, ale nie mamy możliwości tego zmienić. Dlatego będziemy walczyć o pieniądze w sądzie.

Na koniec spotkania dyr. ZOZ zadał pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź. - To po co inwestujemy, wymieniliśmy okna, centralne ogrzewanie, budujemy SOR i blok operacyjny? Chcemy świadczyć coraz więcej i lepiej. Ale bez pieniędzy to jest niemożliwe. Nie chcemy żeby pacjenci od nas odchodzili do innych szpitali, więc robimy wszystko by tak się nie stało.

źr. gazetalubuska.pl


Zobacz także:

Lekarze odsyłali pacjentkę dwa razy, aż w końcu zmarła w domu
Autor: sidel91
sidel91
Data artykułu: 2011.04.20
2011.04.20

Przed sądem stanie dwóch lekarzy ze szpitala powiatowego w Głogowie. Prokuratura oskarżyła ich o narażenie zdrowia i życia starszej kobiety,...

Ginekolog ucieka przed sądem, a przyjmuje pacjentki.
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2012.08.11
2012.08.11

Na kierowniku wrocławskiej I Kliniki Ginekologii i Położnictwa od czterech lat ciąży zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. W lipcu miał...

Likwidują Szpital w Lublinie
Autor: bolo82
bolo82
Data artykułu: 2011.05.17
2011.05.17

Dni powiatowego Szpitala im. Jana Jonstona w Lubinie przy ul. Bema są policzone. 27 maja zarząd powiatu spotka się z...

Potrzebna krew
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2009.02.17
2009.02.17

Szpital wojskowy we Wrocławiu pilnie apeluje o oddawanie krwi dla rannego lekarza. Potrzebna jest krew B Rh+. Życiodajny płyn można...


Polecamy

kredyt hipoteczny księgowość Kielce youtube bez reklam fotografia quady naprawa Gwarancja Kia
© doSzpitala.pl 2007 - 2011
O Portalu Polityka Prywatności Wstepniak Nasza Misja Wskazówki Regulaminy Kontakt z Nami
Polecamy: Transformator ciepła