Zapamiętaj Zaloguj
Chirurdzy niewinni
Avatar artykułu Chirurdzy niewinni
Marcin Kapski Autor: Marcin Kapski
Opublikowano: 2011.06.11
  Dwaj chirurdzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii są niewinni. Taki prawomocny wyrok wydał wczoraj Sąd Okręgowy w Kielcach. Obaj lekarze byli oskarżeni o spowodowanie nieumyślnego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentki.

- Lekarze w całym postępowaniu diagnostyczno-leczniczym nie dopuścili się błędów w sztuce lekarskiej. Oskarżeni podejmowali czynności medyczne zgodnie z wiedzą, kierowali się ratowaniem zdrowia oraz życia pacjentki - podkreślał w uzasadnieniu sędzia Klaudiusz Senator.

To była jedna z najgłośniejszych spraw o błąd w sztuce lekarskiej z ostatnich lat. Dwóch chirurgów w maju 2002 roku amputowało pierś i węzły chłonne u 41-letniej wówczas Małgorzaty L. Wykonane po zabiegu badania histopatologiczne nie wykazały jednak raka.

Sprawa toczyła się przed sądem apelacyjnym po raz drugi. Sąd Rejonowy w Kielcach już w grudniu 2007 roku uniewinnił lekarzy, uznając, że kierowali się rozpoznaniem choroby nowotworowej. Pierwszy wyrok został jednak po apelacji uchylony.

W sierpniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Kielcach po raz drugi uniewinnił obydwu chirurgów, ale odwołali się poszkodowana i prokuratura.

Wczoraj Sąd Okręgowy w Kielcach podtrzymał ten wyrok. - Sąd pierwszej instancji przeprowadził staranne i wnikliwe postępowanie dowodowe - uzasadniał sędzia Senator.

- Po tych siedmiu latach procesu nie wiedziałem, czego się spodziewać. Trudno powiedzieć, czy jestem szczęśliwy, ale na pewno jestem zadowolony - mówił po wyjściu z sali jeden z uniewinnionych chirurgów. I dodał, że przez ten czas starał się normalnie żyć i pracować.

Zaraz po zakończeniu procesu lekarzy z kwiatami przywitała jedna z pacjentek, która leczy się w ŚCO od dwóch lat. - Chciałam z nimi być, wiedziałam, że Temida nie jest ślepa. To jest fachowość, ale i empatia - podkreślała. I dodała, że bardzo jest zadowolona z leczenia w ŚCO. Pacjentka porównała go ze szpitalem w Leśnej Górze z serialu telewizyjnego "Na dobre i na złe". - To najlepszy szpital, jaki znam. Tam się chodzi jak do domu - podkreślała.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce


Zobacz także:

Kolejny szpital przechodzi w prywatne ręce
Autor: sidel91
sidel91
Data artykułu: 2011.11.13
2011.11.13

Kielecka spółka ArtMedik będzie nowym właścicielem Szpitala Kieleckiego im. Św. Aleksandra – poinformował prezydent miasta Wojciech Lubawski. Spółka prowadzi już,...


Polecamy

© doSzpitala.pl 2007 - 2011
O Portalu Polityka Prywatności Wstepniak Nasza Misja Wskazówki Regulaminy Kontakt z Nami
Polecamy: Transformator ciepła