Zapamiętaj Zaloguj
Chrzanów. Wkrótce otworzą lądowisko
Chrzanów. Wkrótce otworzą lądowisko
sidel91 Autor: sidel91
Opublikowano: 2011.09.11
  Za dwa miesiące mieszkańcy powiatu chrzanowskiego poczują się bezpieczniej. Przy Szpitalu Powiatowym budowane jest nowoczesne lądowisko dla śmigłowców pogotowia ratunkowego.
- Jeżeli prace pójdą zgodnie z planem i nie zawiedzie pogoda, pod koniec listopada lądowisko powinno być oddane do użytku - zapewnia Andrzej Cezar, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Szpitala Powiatowego w Chrzanowie.

Prace przy budowie miejsca dla śmigłowców rozpoczęły się pod koniec lipca tego roku. W ubiegłym tygodniu pracownicy z wrocławskiej firmy Elektrotim wylali beton na płytę lądowiska. Obecnie wykonują drogę dojazdową do placu.

Kolejnym etapem prac jest montowanie oświetlenia oraz lamp naprowadzających, którymi będzie mógł sterować zarówno pilot śmigłowca, jak i personel lecznicy. Równolegle rozpocznie się montaż wskaźników wiatru i kamer do monitoringu. Po zakończeniu prac przy lądowisku zostanie zmodernizowane ogrodzenie szpitala, włącznie z wykonaniem automatycznie otwieranej i zamykanej bramy wjazdowej.

Mimo że chrzanowska lecznica dysponowała miejscem dla śmigłowców, to jednak władze szpitala zdecydowały się na budowę nowego lądowiska za blisko 700 tysięcy złotych. - Dotychczasowe miejsce nie spełniało wymagań Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Loty i lądowania mogły odbywać się tylko w dzień i to przy dobrej pogodzie. Teraz śmigłowce będą mogły tu lądować przez całą dobę. Także we mgle i deszczu- mówi Andrzej Cezar, dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych. Dodaje, że nowoczesny plac jest niezbędny, ponieważ zdarzało się, że w ciągu jednego tygodnia śmigłowce z rannymi lądowały przy szpitalu kilkakrotnie.

Z prac inwestycyjnych prowadzonych przy szpitalu powiatowym zadowoleni są też pacjenci.
- To dobrze, że inwestuje się w budowę takiego miejsca. Śmigłowiec z ratownikami jest w stanie dotrzeć o wiele szybciej na miejsce wypadku niż karetka pogotowia. To może wielu osobom uratować życie - uważa Karolina Kozub z Płazy, pacjentka chrzanowskiej lecznicy. Te nowe inwestycje mają kosztować w sumie 3,6 miliona złotych. 85 proc. tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej. Pozostałe 15 proc. to środki własne szpitala.

Budowa lądowiska to niejedyna inwestycja, która od kilku miesięcy realizowana jest przy szpitalu powiatowym. Na ukończeniu jest też przebudowa drogi dojazdowej do szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). W tym tygodniu ma się natomiast rozpocząć remont głównego wejścia do chrzanowskiej lecznicy.

Teraz w Olkuszu władze Nowego Szpitala, straż pożarna oraz policja zastanawiają się nad budową wspólnego lądowiska. Najprawdopodobniej będzie to plac znajdujący się w pobliżu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy 1000-lecia 2c.

źr. gazeta krakowska


Zobacz także:

Jestem bardzo zadowolona
Autor: iwona
iwona
Data artykułu: 2011.03.16
2011.03.16

Poród w tym szpitalu w dniu 27.02.2011 wspominam bardzo dobrze. Szczególne podziękowania dla położnej p. Nowotarskiej za ludzkie i życzliwe...

NIK ocenia negatywnie przekształcenie Olkuskiego Szpitala.
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2012.02.06
2012.02.06

Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działania podejmowane przez Zarząd Powiatu Olkuskiego związane z procesem przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Olkuszu...

NIK oceni przekształcenie szpitala w spółkę
Autor: Marcin Kapski
Marcin Kapski
Data artykułu: 2011.11.26
2011.11.26

Krakowska Delegatura NIK od czerwca do października br. prowadziła kontrolę dotycząca prawidłowości przekształcania ZOZ w Olkuszu w NZOZ Nowy Szpital,...

Od listopada mniejsza obsada w karetkach
Autor: sidel91
sidel91
Data artykułu: 2011.10.31
2011.10.31

Władze olkuskiego "Nowego Szpitala" chcą od 1 listopada zmniejszyć obsadę karetek pogotowia typu "P" z zespołów trzy- do dwuosobowych. Zespół...


Polecamy

© doSzpitala.pl 2007 - 2011
O Portalu Polityka Prywatności Wstepniak Nasza Misja Wskazówki Regulaminy Kontakt z Nami
Polecamy: Transformator ciepła